Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla hry

1. Úvod

Hattrick je fotbalová hra, ve které vedeš ke slávě svůj virtuální fotbalový tým, protihráči ti budou lidé ze všech koutů světa.

Zastáváš funkci majitele i manažera týmu. Kupuješ a prodáváš hráče, investuješ peníze do zázemí, například do většího stadionu nebo juniorského týmu. Vybíráš na soupisku hráče v nejlepší formě, volíš taktiku příštího utkání, rozhoduješ, jaký trénink hráči potřebují, a mnohem, mnohem více…

Sledovat svůj tým, kontrolovat zprávy o dění v klubu i poslední novinky o obchodech na trhu s hráči můžeš neustále, stačí se přihlásit na stránky Hattricku. Na těchto stránkách také nastavuješ taktiku pro nadcházející zápasy a určuješ vlastnosti, které budou tví svěřenci v dalším týdnu trénovat.

2. Přihlašování a aktivace


Nejdříve si musíš podat přihlášku na stránce Hattricku. Hattrick má omezené množství týmů, proto se může se stát, že v daný okamžik není žádný volný. V takovém případě budeš zařazen na pořadník, což se ovšem moc často nestává.

Pokud je nějaký tým volný, bude ti přidělen poté, co tvou žádost schválí naši GameMasteři. Počítej, že to zabere několik dní. Tento čas nám umožňuje vyřadit přihlášky od hráčů, kteří byli dříve ze hry vyloučeni, nebo žádosti o druhý tým. Opakované přihlášky a přihlášky, které nejsou myšleny vážně, jsou také vyřazeny.

Hráči mohou ztratit svůj tým, což vytváří prostor pro nové hráče. Je mnoho důvodů pro odebrání týmu. Mezi hlavní příčiny patří nestarání se o tým po delší dobu, přibližně měsíc, a to i přes upozornění; podvádění či prohřešky proti našemu "Domovního řádu".

Jakmile dostaneš tým, hráči původního týmu odejdou a ty dostaneš zcela novou soupisku hráčů. K tomu dostaneš nové konto (bez dluhů předchozího majitele) se startovní sumou, taktéž stadion bude zrekonstruovaný na základní velikost. V mnoha ohledech bude tým úplně nový, ale začneš v již existující lize na pozici, kde skončil předchozí manažer. Pravděpodobně budeš potřebovat nějaký čas na napravení škod způsobených předchozím majitelem.

Přidělovány jsou pouze týmy z nejnižších dvou soutěží. Pokud je opuštěný tým ve vyšší soutěži, bude sestupovat tak dlouho, dokud nepropadne do soutěže, kde mu může být přidělen nový majitel.

Přihlašovací formulář najdeš po klepnutí na odkaz "Registrace".

3. Jak se orientovat na Hattricku

Stránky
Stránky Hattricku by mohly být přirovnány k malé komunitě, kde můžeš kontrolovat svůj tým, komunikovat s ostatními majiteli týmů, obchodovat nebo sledovat různé zápasy. Nejdůležitější položka na stránkách je Hlavní menu, které najdeš na levé straně, a v něm položka s názvem tvého týmu. Zde nalezneš zápisy o utkáních a odtud svůj tým ovládáš.

Hattrick je mezinárodní hra s ligami v mnoha různých zemích. Vždycky budeš hrát v jedné z těchto lig a kdykoli se přihlásíš do svého týmu, automaticky vstoupíš na stránky Hattricku své země. Na stránkách vlevo dole je umístěno rolovací menu, kde je možné přepínat mezi jednotlivými zeměmi, například kvůli hledání zahraničních talentů nebo sledování finále Slovenského poháru.


Hlavní menu - Můj Hattrick
Můj Hattrick je stránka obsahující důležité novinky týkající se tvého týmu i událostí ve světě Hattricku. Tato položka má dvě hlavní funkce: zaprvé se zde zobrazují oficiální zprávy od vývojářského týmu Hattricku hráčům, jako jsou informace o nových službách a funkcích, opravách chyb nebo technických problémech. Nauč se sledovat tyto stránky, zobrazí se ti hned po přihlášení do týmu. Krom toho je v pravé části stránky místo pro zprávy, které se týkají pouze tvého týmu. Zde uvidíš zprávu, pokud se někdo na trhu bude snažit přeplatit tvou nabídku za hráče, kterého chceš koupit, pokud někdo přihodil na hráče, kterého prodáváš, pokud tě někdo vyzval k přátelskému utkání nebo pokud byla schválena tvá žádost o vstup do některé z mnoha federací. Také, ačkoli se to nestává příliš často, se zde mohou objevit osobní zprávy od pracovníků Hattricku.

* Licence/Ověření e-mailu
Jestli sis právě zaregistroval konto na Hattricku, první věcí, kterou po nalogování uvidíš, je stránka týkající se ověření e-mailu. Potřebujeme tvou aktuální e-mailovou adresu - např. pro zaslání hesla v případě, že bys ho zapomněl. Nebudeš moci získat tým, dokud neověříme tvou e-mailovou adresu.

Aby ses stal licencovaným Hattrick Manažerem, musíš dokončit Soutěž o licenci pro manažera v Hattricku (MLC). V průběhu plnění licence se naučíš, jak tuto hru hrát. K dokončení licence je potřeba absolvovat celkem 24 úkolů a za každý úspěšně splněný je tvému klubu přidělena finanční odměna. Také postupně získáváš přístup do dalších a dalších částí Hattricku.


Hlavní menu - Tvůj tým
V hlavním menu se zobrazují všechny informace týkající se tvé ligy. Je rozděleno do částí "Můj Hattrick", "Tvůj tým", "Dorost" (pokud ses rozhodl vést akademii), "Nástroje", "Tvá liga", "Svět", "Nápověda", "Mobil" a "Obchod". Teď si řekneme něco o nejdůležitější položce, kterou je "Tvůj tým"; položce, která ponese zkrácené jméno tvého týmu, například pro tým "Real Trója" to bude "Trója", pro tým "Dukla Prague" to bude "Prague".

* Přehled
Po zvolení položky "Tvůj tým" se v hlavním okně zobrazí informační stránka o tvém klubu. Je to oficiální stránka týmu obsahující mnoho informací, které mohou zajímat tebe nebo kohokoli jiného. Například do které soutěže tým patří, kdo je jeho majitelem, jak se jmenuje stadion nebo v jakém regionu tým sídlí. Tato stránka se zobrazí vždy, když zvolíš odkaz se jménem svého klubu, bez ohledu na to, na jaké stránce se zrovna nacházíš.

* Hráči
Zde nalezneš seznam svých hráčů i s trenérem, díky němu získáš přehled o hráčích ve svém týmu. Vidíš zde dovednosti, formu, TSI, vůdčí schopnosti a také informace týkající se žlutých a červených karet nebo zranění. Pokud potřebuješ ještě detailnější informace o určitém hráči, zvol odkaz s jeho jménem a zobrazí se ti stránka, kde můžeš vidět jeho plat, povahové vlastnosti i informace o vstřelených brankách. Z této stránky můžeš také nabídnout hráče k prodeji a určit jeho vyvolávací cenu. Odkazy na hráče můžeš najít i v jiných částech hry - třeba na trhu s hráči nebo v zápisech z utkání. Tví soupeři vidí jen základní přehled o tvých hráčích, tedy pokud některý hráč není nabízen k prodeji – v takovém případě jsou veškeré detaily o daném hráči k dispozici všem.

* Trénink
Je velmi důležité mít jasnou strategii pro budoucí vývoj týmu a trénink je klíčem k jejímu uskutečnění. Změny vlastností trénujících hráčů začínají ve čtvrtek a pokračují až do pátečního odpoledne, postupně pro jednotlivé země. Do doby, než začne aktualizace vlastností ve tvé zemi, se musíš rozhodnout, jaký trénink bude tvůj tým absolvovat pro tento týden. Více o různých druzích a možnostech tréninku najdeš pod položkou "Trénink" v tomto manuálu. Současně s tréninkem zde můžeš nastavit jeho intenzitu, najdeš zde také přehled o tom, jak tvůj tým umí hrát v základních typech rozestavení. Pokud nejsi spokojen s trenérem a chceš jej vyměnit, můžeš to udělat právě na této stránce.

* Zápasy
Tato stránka obsahuje výsledky starších zápasů a současně odkazy k podrobným zápisům z utkání. Pro nadcházející zápasy zde za pomoci odkazu "Pokyny" nastavuješ soupisku a taktiku pro zvolený zápas.

* Stadion
Tato stránka obsahuje informace o tvém zázemí. Zde můžeš zadat pokyn k rozšíření nebo snížení kapacitu stadionu. Pokud jsou tvé zápasy často vyprodané, budeš pravděpodobně chtít svůj svatostánek zvětšit, nicméně buď při úvahách a rozšiřování kapacity realista a zvaž své šance na postup a na úspěch; příliš velké rozšíření stadionu může mít za následek velké zadlužení, který nebývá snadné splatit. Zde také můžeš za poplatek změnit název stadionu.

* Finance
Informace o financích týmu jsou jedny z nejdůležitějších. Zde najdeš odhady pro tento týden a konečný výsledek za týden minulý.

* Klub
Z tohoto místa spravuješ personál klubu a také ovládáš rozpočet juniorského týmu. Zde můžeš najímat a také propouštět asistenty trenéra, fyzioterapeuty, lékaře, ekonomy, tiskové mluvčí a další. Zde rozhoduješ, kolik investuješ do juniorského týmu - nákladného projektu, který se ale může v budoucnosti vyplatit. Mezi sezónami máš právě zde možnost změnit název týmu. Přímé finanční náklady na tuto změnu nejsou jedinou ztrátou pro tvůj tým, sníží se ti také počet členů fanklubu. Musíš totiž počítat s odchodem nejkonzervativnějších fanoušků, kteří nepřenesou změnu jména týmu přes srdce a fanklub znechuceně opustí.

* Přáteláky
Přátelské zápasy jsou důležitou částí hry a na této stránce si je domlouváš. Zde máš také přehled o tom, kdo všechno už tvůj tým vyzval k zápasu nebo jestli už sis nějaký přátelský zápas tento týden domluvil. Ostatní týmy můžeš vyzvat na jejich informačních stránkách.

* Pokyny
Tady můžeš sledovat pokyny k zápasům. Vedle každého z naplánovaných a dosud neodehraných zápasů je ikonka formace, na kterou můžeš kliknout, chceš-li zadat pokyny k zápasu. Pokud už jsi je pro nějaký zápas nastavil, uvidíš uvnitř ikonky červenou fajfku, přesto můžeš pokyny stále měnit, a to nejpozději do 15 minut před začátkem zápasu. Můžeš také nastavit taktiku pro několik zápasů dopředu, což je užitečné, pokud se chystáš někam odjet na delší dobu.

Formulář pro zadání příkazů připomíná fotbalového hřiště. Týmy mají počáteční rozestavení 4-4-2 a takovéto rozestavení se ti také zobrazí. Hráče na jednotlivé pozice obsazuješ pomocí jejich rolovacích menu. Pokud jsi určil sestavu, která ti vyhovuje, je čas každému hráči přidělit individuální pokyny. Hráčům můžeš určit, zda mají hrát ofenzivně či defenzivně. Jednotlivé pozice můžeš také různě prohazovat, například hráči na pozici krajního obránce určíš, aby hrál středního záložníka navíc nebo dokonce útočníka navíc. Tím dosáhneš, že místo rozestavení 4-4-2 hraje tvůj tým rozestavení 3-5-2 nebo 3-4-3. To může být chytrá změna taktiky, ale záleží také na tom, jaké zkušenosti s hraním tohoto rozestavení tým má, což je možné zjistit na stránce "Trénink".

* Zápis o utkání
Zápis o utkání je stránka, kde jsi svým hráčům, trávníku a hře nejblíže. Zde se dočteš o průběhu zápasu nejen po jeho skončení, ale můžeš jej sledovat, i když se ještě hraje. Zápis o utkání je psaný komentář, kde se vypisují všechny důležité momenty zápasu. Nejlepší na něm je, že se aktualizuje po celou dobu trvání zápasu, což dává Hattricku mnohem reálnější podobu.

Zápis obsahuje také informace o počasí, divácké návštěvě a samozřejmě o hráčích, kteří nastoupili, a také o tom, kde se zápas koná. Zápisy z utkání najdeš v rozpisu zápasů, pod odkazem obsahujícím jména soupeřů, například "STS Chvojkovice Brod" - "Klapzubova jedenáctka".

Je důležité si všímat informací, které nejsou v zápise vidět na první pohled. Pokud dá nějaký hráč hodně gólů, může to znamenat, že je skvělý útočník, ale také to může znamenat, že dostává skvělé přihrávky od spoluhráčů.

* Hodnocení hráčů
Zápis o utkání obsahuje i odkaz na individuální hodnocení jednotlivých hráčů. Hattrick má otevřenou stupnici známek, od nuly do nekonečna. Hráč, který obdrží hodnocení nula, je zoufalec, ale to se stává velmi zřídka. Hodnocení je udíleno v podobě "Hattrick hvězdiček" s půl hvězdičkami jako mezistupni.

Za známkou je ještě poznámka o individuálním pokynu či o tom, zda hrál na jiné pozici. Hvězdičky jsou přiřazovány i podle nich, pokud například krajní obránce dostane pokyn hrát ofenzivně, jeho dovednost hry na křídle je mnohem důležitější pro konečnou známku, než pro krajního obránce bez speciálních pokynů, a naopak jeho obranné dovednosti jsou méně důležité než pro klasického krajního obránce.

Hvězdičkové známkování vypovídá pouze o výkonu hráče jako jednotlivce a pomáhá při porovnávání hráčů, nikoliv týmů. Když je například špatná nálada v týmu, nebo je tým ovlivňován jinými skutečnostmi, neodrazí se to na hodnocení hráčů. Pro srovnání týmů je vhodnější hodnocení obsažené v Zápise o utkání.

Hlavní menu - Nástroje
Nabídka "Hledání" slouží k vyhledávání mnoha specifických informací ve světě Hattricku. Můžeš hledat hráče, vlastníka, klub, region, stadion nebo zápas.

Odkaz "Přestupy" tě dovede na stránku přestupové listiny, kde by se měl každý úspěšný či ambiciózní manažer pohybovat jako ryba ve vodě. Vzhledem k tomu, že přestupový trh Hattricku je extrémně aktivní, je důležité přesně vědět, jakého hráče potřebuješ a jak ho najít. Proto tedy má přestupový trh vyhledávací systém umožňující ti hledat podle věku, ceny, pozice, na které hráč hraje, uzávěrky nebo podle dovedností hráče.

Když už najdeš hráče podle svých představ, klepni na jeho jméno, abys dostal více informací nebo abys učinil nabídku. Hattrick vyžaduje, aby nová nabídka byla nejméně o 2 % (minimálně však 40 000 Kč) vyšší než předchozí nabídka. Samozřejmě můžeš přihodit i více, pokud chceš.

* HT Live

Služba Hattrick Live je na stránkách Hattricku relativně nová. Můžeš si vybrat až 10 různých zápasů, které můžeš sledovat živě, minutu po minutě, protože se stránka sama aktualizuje.

Hlavní menu - Tvoje země
Úspěšný majitel týmu sleduje dění ve světě Hattricku. Kdo se tentokrát prodral do nejvyšší soutěže? Jakou taktiku používají nejlepší týmy? Které týmy jsou úspěšné v poháru a proč? Jak si vedli moji soupeři nebo kamarádi?

Položka menu pojmenovaná podle tvé země je vstupní branou k hledání těchto informací. Tato stránka obsahuje základní informace, najdeš zde "Síň slávy" i uživatelské statistiky o soutěžích v této zemi. Můžeš si také prohlédnout, na jaké regiony je daná země rozdělena, kolik týmů v daném regionu sídlí i to, které z nich jsou v rámci regionu nejlepší. Přes položku "Pohár" se můžeš dostat na stránku národního poháru, odkazy "Reprezentace" a "Tým do 20 let" vedou na stránky národních mužstev.

Hlavní menu - Svět
Pod touto položkou nalezneš vše, co se týká národních týmů v Hattricku. Najdeš zde informace jak o reprezentaci dospělých, tak o reprezantaci do 20 let a to včetně historických výsledků. Mistrovství světa dospělých a dvacítek se střídají, v jedné sezoně hrají MS "A" týmy, v následující se hraje MS juniorů. V této kategorii jsou rovněž informace o mezinárodní klubové soutěži Hattrick Masters.


Hlavní nabídka - Nápověda
Toto jsou informační stránky Hattricku, které může navštívit každý návštěvník. Je to takový pohled do zákulisí Hattricku, můžeš se zde dočíst o lidech stojících za Hattrickem i o našich plánech do budoucna.

"Pravidla hry" a "Pomoc" jsou vytvořeny tak, aby ti pomohly vyřešit problém vlastními silami dříve, než se obrátíš na již tak přepracované GameMastery. GameMasteři jsou tu především proto, aby pomáhali s administrací, odhalovali podvodníky či obnovovali zapomenutá hesla, a nikoliv proto, aby ti poradili, jak hrát lépe. Tyto informace si musíš najít sám nebo se ptát jiných hráčů, například na konferencích.

Administrativní e-maily
Čas od času se může stát, že budeš potřebovat kontaktovat pracovníky Hattricku. To můžeš udělat kliknutím na odkaz "Pomoc" v menu a pak kliknutím na odkaz "Kontaktuj pracovníky HT" na pravé straně, nebo kliknutím na link "Napiš nám" v levém menu. Obě metody tě zavedou na stejnou stránku.


Komunita
Sekce komunita ukrývá nejrůznější odkazy na jiné webové stránky zabývající se Hattrickem. Mnoho týmů provozuje svou vlastní domovskou stránku, což podporujeme. Jiní manažeři vyvíjejí CHPP aplikace nebo vydávají časopisy či noviny o dění na Hattricku. To nás nezměrně těší!

Pro podporu interakce mezi hráči nabízejí stránky různé druhy komunikace.

* Pošta
Díky HT-poště nemusíš odcházet ze stránek Hattricku, abys mohl s ostatními hráči probírat taktiku na další zápas či se hecovat se soupeřem před nadcházejícím zápasem. Kdykoliv můžeš odesílat zprávy jiným hráčům skrz hlavní stránku jejich týmu. Pokud ti někdo zašle poštu, najdeš ji ve své schránce.

* Konference
Hattrick má vlastní konferenční systém pro každou soutěž i zemi, stejně jako pro všechny federace. Dostaneš se tam pomocí odkazu "Konference" v nabídce Hattricku. Konference jsou až po okraj přeplněné zkušenými hráči Hattricku, což z nich dělá ideální místo pro hlubší diskuze. Konference existují v mnoha různých jazycích.Aktuality
"Aktuality" je název pro informační kanál Hattricku. Pokud jsi jedním z Fanoušků Hattricku, máš tuto službu přístupnou. Okno této služby se pravidelně aktualizuje a informuje tě například o tom, že ti přišla HT-Pošta, nebo že někdo přeplatil tvoji nabídku za hráče.


Horní lišta
V horní části okna se nachází lišta s odkazy na tvůj klub, tvoji soutěž a tvou zemi. Užitečná věc, pokud často bloudíš zahraničními ligami. Krom toho jsou zde i další informace - datum a HT čas a také informace o aktuálním počtu přihlášených uživatelů.

4. Mladí hráči

Do svého hlavního týmu můžeš získat nové mladé hráče dvěma způsoby:

 • Vyžádat si do týmu mladého hráče od manažera juniorského týmu.
 • Založit a sám vést dorosteneckou akademii, hledat talenty a rozvíjet je. Hrát zápasy proti ostatním dorosteneckým týmům v soukromých nebo veřejných ligách a případně povolat talentované hráče do hlavního týmu.

Financování juniorského týmu řízeného manažerem je jednoduchá a efektivní cesta, jak získat nové hráče. Osobní dohled nad vlastní dorosteneckou akademií je náročnější, ale také to může být o mnoho zábavnější.

Lze platit oba systémy a nechat si na výběr, kterou možnost v daném týdnu použiješ, ale každý týden se můžeš pokusit získat pouze jednoho nového hráče. Buď získáš nového hráče z juniorky přímo do seniorského týmu, nebo zavoláš svým skautům o novou tvář do akademie. Jakmile se rozhodneš pro jednu z možností, nemůžeš již využít druhou. (Pokud zavoláš skautovi, nemůžeš přeřadit hráče z juniorky ani v případě, že skaut pro tebe žádného hráče nemá.)

4.1 Juniorský tým

Každý týden můžeš získat hráče povoláním mladíka z juniorského týmu. Čím vyšší je kvalita juniorského týmu, tím vyšší je i šance, že junior prorazí. Jediné, co můžeš u povolávaného hráče ovlivnit, je to, zda se bude jednat o brankáře nebo hráče do pole. Nepočítej s tím, že každý týden povoláš skvělého hráče. Většina povolaných hráčů se ve tvém týmu ani neohřeje. Pokud se jich během sezony pár ve tvém týmu uchytí, můžeš být spokojen, podobně to přeci chodí i ve skutečnosti!

Většina klubů investuje hodně peněz do svého juniorského týmu, ale jsou i takové, které do něj investují málo nebo neinvestují vůbec a místo toho se posilují nákupy hráčů na přestupovém trhu. Pokud se rozhodneš investovat do juniorského týmu, připrav se na to, že chvíli potrvá, než se začne tato investice vyplácet a budeš povolávat trochu schopné hráče. Asi nebude mít velký smysl povolávat hráče z juniorského týmu, pokud je jeho úroveň např. "tristní".

Každý týden můžeš věnovat na rozvoj juniorského týmu velký (800 000 Kč), střední (400 000 Kč), nebo malý (200 000 Kč) finanční obnos. Častější přispívání menšími částkami je efektivnější než několik jednorázových velkých příspěvků. Jinak řečeno, je rozumné stanovit si dlouhodobý plán - pokud chceš v budoucnu věnovat na rozvoj juniorského týmu velké finanční prostředky, lze s pomocí velkých investic rychle dosáhnout kýženého výsledku. Pokud chceš získat slušnou úroveň juniorského týmu, aniž bys na to vynaložil hodně peněz, investuj pravidelně každý týden menší částku. Samotná údržba juniorského týmu nevyžaduje další výdaje, ale pokud nezajistíš pravidelné financování, jeho úroveň velice rychle spadne. Jestliže k tomu dojde, bude návrat na vyšší úroveň opět trvat poměrně dlouho.

Hráče z juniorského týmu můžeš povolávat jen jednou za týden. Pokud nezměníš výši investice do juniorského týmu, budeš následující týden investovat tolik jako v předchozím týdnu.

Za povolání hráče z juniorského týmu je poplatek 80 000 Kč.

Informace o tvém juniorském týmu se nachází v nabídce "Tvůj tým" pod položkou "Klub". Na tomto místě rovněž můžeš nastavit výši investic a každý týden povolat juniora.

4.2 Dorostenecká akademie

Mít dorosteneckou akademii znamená, že přebíráš přímou kontrolu nad svým juniorským týmem. Najímáš skauty, určuješ, co se bude trénovat, a rozhoduješ o herních formacích a taktice v zápasech. Tvůj dorostenecký tým bude bojovat v lize, kterou si vybereš. Například můžeš hrát v lize společně s kamarády nebo kolegy z práce. Tví dorostenci mohou také sem tam hrát přátelská utkání proti ostatním dorostencům z celého světa.

4.2.1 Spuštění dorostenecké akademie

Dorosteneckou akademii aktivuješ na stránce "Klub" v menu "Tvůj tým". V dorostu je po aktivaci automaticky trenér a jeden skaut. Dostaneš také nějaké mladé hráče do začátku, aby mohl tým hned začít hrát zápasy. Tito hráči jsou ale jednoduše chlapci z místní školy a těžko budou talentovaní.

4.2.2 Dorostenecká liga

Tvůj dorostenecký tým se připojí do tebou vybrané ligy, nebo si vytvoříš ligu vlastní. Liga může mít 4, 6, 8, 12 nebo 16 týmů a může být soukromá (zakladatel ligy zve ostatní), nebo veřejná (připojit se může kdokoliv). Založit soukromou ligu a ligu pro 12/16 týmů může pouze Fanoušek Hattricku. Zakladatel ligy rovněž může zvolit, kdy se budou ligové zápasy hrát. Jakmile se liga zaplní týmy, automaticky se začne hrát.

4.2.3 Skauti

Jakmile si aktivuješ dorosteneckou akademii, dostaneš okamžitě svého skauta. Vybereš si, ve kterém regionu má vyhledávat talenty. Také po něm můžeš chtít, aby vyhledával určité typy hráčů. Pokud necháš skauta vyhledávat hráče na konkrétní post (například krajního záložníka), většinou ti skutečně hráče na tento post nabídne. Úroveň těchto hráčů ale bude obecně nižší, než kdyby skaut hledal libovolný typ hráče. Na druhou stranu je zde však vyšší šance, že takový hráč bude velice talentovaný.

Můžeš také najmout další skauty, když budeš chtít, ale nemůžeš jich mít víc než tři (a musíš mít aspoň jednoho). Každý skaut se ti pokusí, pokud mu zavoláš, nabídnout jednoho hráče týdně. Může se stát, že ti žádného hráče nenabídne, většinou kvůli tomu, že tvé požadavky byly příliš specifické, nebo pokud v regionu kde hledá je taková poptávka, že jsou všichni mladí hráči momentálně rozebráni. Lidnatější regiony (co do počtu uživatelů Hattricku) produkují více mladíků než regiony s menším počtem uživatelů.

Pokud máš více skautů, můžeš využít nabídky druhého (a samozřejmě případně i třetího), pokud dostal předchozí skaut na svou nabídku zápornou odpověď. Ale pamatuj si, že pokud první nabídku odmítneš, nebudeš už moci své rozhodnutí vrátit zpátky. Jakmile jednou nabídku odmítneš, je to konečné rozhodnutí.

4.2.4 Hráči

Tvoje dorostenecká akademie se může v jednom okamžiku starat maximálně o 16 hráčů. Hráči přicházející do tvé akademie budou mít 15-17 let. Neuvidíš jejich dovednosti a charakterové vlastnosti, jako je tomu u seniorských hráčů. Když o nich chceš zjistit více, musíš je zkoušet na různých postech na hřišti, kde hrají nejlépe. Pomůže ti hodnocení výkonu pomocí hvězdiček, komentář skauta a poznámky trenéra ze zápasu. Další pomůckou ti bude zápis z průběhu utkání.

4.2.5 Zápasy

Jednou za týden mají dorostenci příležitost sehrát zápas v rámci dorostenecké ligy, v každém třetím týdnu pak navíc přátelské utkání. Pokyny k utkání, včetně taktiky, je potřeba zadat s předstihem, úplně stejně jako u hlavního týmu.

4.2.6 Trénink

Mladí hráči jsou všeobecně velmi učenliví, v závislosti na svém charakteru. Mohou se zaměřit na dva druhy tréninku zároveň - hlavní a vedlejší. Hlavní trénink má pochopitelně větší účinek než vedlejší. Můžeš také zvolit stejný druh tréninku (např. bránění) jako hlavní i vedlejší, ovšem celkový tréninkový přínos je vyšší v případě, že se zvolené typy tréninku liší.

Pozice, na které hráči v týdnu hráli, je pro trénink mladíků stejně důležitá jako u dospělých hráčů. Hráči v dorostu navíc získávají trénink ze všech odehraných zápasů v daném týdnu (mohou trénovat dvakrát). Tréninkový efekt z přátelských zápasů je nižší než ze zápasů dorostenecké ligy. Druhý den po každém zápase ti tvůj trenér podá hlášení, ve kterém nalezneš mnoho vodítek, podle kterých si můžeš udělat lepší představu o vývoji hráčů.

4.2.7 Přeřazení hráče do hlavního týmu

Přestup z dorostu do seniorského týmu je pro každého mladého hráče obtížný krok, protože chce o svých kvalitách přesvědčit trenéra, ostatní hráče i diváky. Někteří hráči tento tlak nejsou schopni zvládnout - zvlášť pokud jsou ještě hodně mladí, kvůli tomu pak nemusí dosáhnout svého plného potenciálu.

Hráče dorostu můžeš přeřadit do seniorského týmu pouze v případě, že již dosáhl 17 let věku a byl v akademii aspoň po dobu jedné sezóny (112 dní). Po dovršení 19 let už hráč nemůže v dorostu nastoupit k žádnému zápasu. Může i nadále zůstat v akademii, dokud se ho nerozhodneš přeřadit do hlavního týmu, ale do té doby se na hřišti neukáže.

4.2.8 Náklady

Provozování akademie s jedním skautem přijde na 400 000 Kč týdně, každý skaut navíc si řekne týdně o dalších 200 000 Kč. Akademie nemá žádné specialisty, vše zajišťují rodiče hráčů (dopravu, léčbu zranění) - a dělají to zdarma. Dorost ovšem zároveň nemá žádné příjmy. Jedinými diváky jsou obvykle právě rodiče a kamarádi hráčů.

Přeřazení hráče z dorostu do hlavního týmu vyjde na 80 000 Kč. Mimo těchto poplatků je už potřeba platit pouze cenu letenek, pokud vyšleš svého skauta hledat hráče do jiného regionu.

5. Specialisté

Tvůj tým může využít služeb řady odborníků nejrůznějších profesí. Pomáhají v různých oblastech, ale každý tě přijde na 60 000 Kč týdně.

Specialistů můžeš najmout neomezené množství, ovšem přínos každého dalšího specialisty je nižší než předešlého. Dva asistenti trenéra jsou lepší než jeden, ale jejich účinek rozhodně není dvojnásobný. Čtyři specialisté jsou o něco lepší než dva, opět ale nedochází ke zdvojnásobení účinku. K dispozici jsou odborníci následujících profesí:

 • Trenér brankářů - Zlepšuje formu brankářů a také efektivitu tréninku Chytání, jako by měl trenér lepší trenérské schopnosti.
 • Asistent trenéra - Podobně jako trenér brankářů, má stejný efekt, jako bys měl lepšího trenéra, hráči v poli si tedy drží lepší formu a také lépe trénují. Nemá ale žádný efekt na trenérovy vůdčí schopnosti.
 • Sportovní psycholog - Zvyšuje sebevědomí a do určité míry i náladu v týmu.
 • Tiskový mluvčí - Vylepšuje obraz klubu u sponzorů a fanoušků.
 • Ekonom - Pokud je klub hodně zadlužen, či disponuje-li velkou finanční rezervou, dokáže ekonom snížit úroky, nebo úspory výhodně investovat.
 • Fyzioterapeut - Snižuje pravděpodobnost zranění.
 • Lékař - Pomáhá zraněným hráčům rychleji se uzdravit.


Propouštěnému specialistovi musíš zaplatit odstupné ve výši 60 000 Kč. Pokud zaměstnáváš více než deset specialistů stejné profese (trenéři brankářů a asistenti trenéra se z tohoto pohledu pokládají za jedinou profesi), může dojít k potížím při jejich součinnosti s neblahými následky na atmosféru v týmu, ekonomiku a další dění v klubu - včetně zmaření účinků tréninku. S každým dalším specialistou, jedenáctým stejného zaměření počínaje, se riziko i důsledky zvyšují.

Počty najatých specialistů si můžeš ověřit pod odkazem "Klub" v nabídce "Tvůj tým". Zde lze také specialisty najímat a propouštět.

6. Fanoušci & sponzoři

Dobří hráči a fungující infrastruktura jsou pro dobrý tým samozřejmostí. Bez tribun plných věrných fanoušků však nemá tvůj tým budoucnost! Počet fanoušků má na ekonomiku týmu stěžejní vliv: příjmy ze vstupného, členské příspěvky i příjmy od sponzorů, to vše závisí na tom, jak fanoušci smýšlejí o tvém týmu.

Nálada fanoušků se zlepšuje, když tým vítězí (zvláště v důležitých zápasech) a střílí hodně branek. Naproti tomu prohru 0-3 na domácí půdě fanoušci určitě oslavovat nebudou! Jejich přízeň je vrtkavá. Jeden týden jsi pro ně král a hrdina, další chtějí tvoji hlavu. Jádro tvých fanoušků tvoří skalní příznivci klubu. Ti nepřestanou tým podporovat kvůli několika zaváháním, ale i na jejich počtu se nakonec úspěchy a neúspěchy týmu projeví. Fanklub skalních příznivců si tým buduje po několik sezón. Nejlepší týmy, hrající několik sezón nejvyšší soutěž, mají většinou také největší fankluby.

Důležitým zdrojem klubových příjmů jsou sponzoři. Sponzoři upřednostňují týmy s dobrou pověstí, se kterou bude jejich značka spojena. Proto od nich dostaneš tím více peněz, čím má tvůj tým větší fanklub a čím je úspěšnější. Jeden nebo více tiskových mluvčích také dokáže vylepšit mediální obraz týmu.

Před začátkem každé sezóny fanoušci "zapomínají", jak si tým vedl minulý rok, staré výsledky už je nezajímají. Vkládají velké naděje do nadcházející sezóny.

Jak se mění nálada fanoušků a sponzorů můžeš sledovat v sekci "Finance" v nabídce "Tvůj tým".

7. Finance

Na provoz svého klubu potřebuješ peníze. Každý víkend hradíš výdaje a inkasuješ příjmy za poslední týden. Časy se v jednotlivých zemích liší, přesné časy najdeš v sekci Ligová data. Na stránce "Finance" najdeš informace o plánovaném rozpočtu na daný týden i finanční výsledek za týden minulý. Pamatuj, že všechny příjmy a výdaje se v průběhu týdne sčítají a k jejich vyúčtování dochází na konci týdne. Například pokud koupíš hráče za 400 000 Kč, tak je ti hráč ihned k dispozici, položka rozpočtu "mimořádné výdaje" se zvýší o 400 000 Kč, ale na účtu bude prozatím stále stejný zůstatek. Se vstupným vybraným ze zápasu je to podobné, peníze se na účet připíší týden po samotném zápase (půl týdne u pohárových zápasů).

Peníze můžeš utrácet, i když na účtu žádné nemáš. Banka ti ráda přidělí úvěr až do výše 20 000 000 Kč, ale ten je zatížen vysokými úroky. Pokud tvé dluhy přesáhnou 20 000 000 Kč, obdržíš varovnou zprávu o hrozícím bankrotu. Pokud svou bilanci do dvou týdnů od varování nevrátíš pod úvěrový limit 20 000 000 Kč, může se stát, že ti bude tým odebrán! Avšak již dluhy výrazně nižší, než je tento limit, s sebou nesou vysoké úroky, které jsou samy o sobě těžko splatitelné, proto se raději drž daleko od tohoto limitu! Pamatuj, že ekonomové nedokáží snížit úroky z úvěru nad 20 000 000 Kč, takže nepočítej s tím, že tě v takovém případě zachrání.

Navíc, pokud budou tvé dluhy přesahovat 8 000 000 Kč, nebudeš moci nakupovat nové hráče. Předtím, než nabídneš určitou částku za hráče, budou zhodnoceny tvé ostatní aktivity na trhu, tj. kolik nabízíš celkem za ostatní hráče, i kolik jiní manažeři nabízí za hráče tvé.

Prostě si zadlužení pořádně rozmysli!

Význam jednotlivých položek rozpočtu:

 • Příjmy od sponzorů - udržuj se sponzory dobré vztahy a oni ti budou přispívat vyššími částkami.
 • Příjmy ze vstupného - hrál jsi poslední ligové kolo doma a/nebo jsi hrál zápas v týdnu (pohár/přátelák)? Podrobnosti o příjmech ze vstupného najdeš v kapitole Stadion.
 • Příjmy z investic - pokud zaměstnáváš ekonomy, můžeš díky nim získávat úroky z peněz, které ti leží v bance. Stejně tak ti mohou pomoci snížit úroky z dluhů. Maximální týdenní úrok je 1 000 000 Kč. Uvědom si, že pokud se příliš zadlužíš, nezachrání tě před bankrotem ani armáda ekonomů.
 • Mimořádné přijmy - svůj rozpočet můžeš v průběhu týdne jednorázově vylepšit, především prodejem hráčů, ale i členskými poplatky od nových členů fanklubu (každý platí 1 200 Kč).
 • Výdaje za hráče - každý týden (s výjimkou posledního týdnu sezóny) zaplatíš za každého hráče určitou částku, která zahrnuje cestovní náklady, dresy a mzdu hráče. To vše přijde na nejméně 10 000 Kč plus další částku podle hráčových schopností a věku. Hráči hrající v jiné zemi, než ze které pocházejí, stojí klub o 20% více.
 • Zaměstnanci - každému svému specialistovi platíš týdně 60 000 Kč.
 • Stadion - o provozu a údržbě stadionu se dozvíš více v následující kapitole. Pamatuj, že platíš stejnou částku bez ohledu na to, zda hraješ doma nebo venku.
 • Investice do juniorského týmu - žádné, malé, střední nebo velké.
 • Úroky - pouze pokud čerpáš bankovní úvěr.
 • Mimořádné výdaje - peníze stojí nejen nákup hráčů, ale i výměna trenéra, propuštění specialisty, povolání juniora a další věci. Všechny jednorázové platby se přičítají do této položky.

Na konci každé sezóny sponzoři vyplácejí bonusy, pokud se jimi sponzorovaný tým dobře umístil. Bonusy se vyplácejí za první, druhé, třetí a čtvrté místo. Výše bonusu závisí na umístění tvého týmu a soutěži, kterou hraje:

Soutěže

1

2

3

4

První liga

30 000 000 Kč

19 800 000 Kč

15 000 000 Kč

7 520 000 Kč

II.liga

22 000 000 Kč

14 400 000 Kč

10 800 000 Kč

5 400 000 Kč

III.liga

15 000 000 Kč

9 600 000 Kč

7 200 000 Kč

3 600 000 Kč

IV.liga

9 600 000 Kč

6 000 000 Kč

4 800 000 Kč

2 400 000 Kč

V.liga

6 000 000 Kč

3 600 000 Kč

3 000 000 Kč

1 520 000 Kč

VI. liga

3 600 000 Kč

2 400 000 Kč

1 800 000 Kč

920 000 Kč

Další ligy

2 400 000 Kč

1 800 000 Kč

1 200 000 Kč

600 000 Kč


Tým rovněž obdrží bonus 400 000 Kč, pokud se jeho hráč stane Králem střelců. Odměna se vyplácí po odehrání posledního ligového kola. Pokud se o titul Krále střelců dělí víc hráčů, obdrží odměnu všechny kluby, které hráče v tu dobu vlastní, pokud se ale o titul dělí více hráčů z jednoho klubu, obdrží tento klub odměnu pouze jednou.

Svůj rozpočet a všechny záležitosti týkající se ekonomiky můžeš najít, nečekaně, v sekci "Ekonomika" v nabídce "Tvůj tým".

Prémie za postup:
Týmy rovněž souhlasily s tím, že za postup do vyšší ligy budou vypláceny zvláštní bonusy. Pokud tvůj tým postoupí přímo z 6. či vyšší divize, získáš vyšší prémii než týmy, které postoupily až na základě kvalifikace. V případě, že kvalifikační zápas prohraješ, nedostaneš bonus žádný. Od ligové úrovně VII se kvalifikační zápasy nehrají. Z lichých úrovní (VII, IX, XI, atd.) postupují automaticky první dva týmy. Ze sudých úrovní (VIII, X, XII, atd.) pouze vítěz soutěže. V případě dvou postupujících týmů získá vítěz vyšší a druhý tým nižší prémii. V případech, kdy postupuje pouze jeden tým, získá prémii pouze on. Všechny postupující týmy také získají 10 % fanoušků navíc (sestupujícím týmům naopak 10 % fanoušků ubyde).

Úroveň

Přímo postupující

Postupující z kvalifikace

Nejvyšší úroveň

21 000 000 Kč

-----

Úroveň 2

15 200 000 Kč

4 800 000 Kč

Úroveň 3

10 400 000 Kč

3 200 000 Kč

Úroveň 4

6 800 000 Kč

2 000 000 Kč

Úroveň 5

4 000 000 Kč

1 200 000 Kč

Úroveň 6

2 400 000 Kč

800 000 Kč

Ostatní úrovně

1 600 000 Kč

400 000 Kč

Malý příklad, jak může prémiový systém vypadat:

Tým A vyhraje 4. ligu a postoupí přímo do 3. ligy. Dostane tedy 9 600 000 Kč za výhru své soutěže a 6 800 000 Kč jako bonus za přímý postup. Celkem tedy: 16 400 000 Kč.

8. Stadion

Tvůj tým začíná s malým stadiónem, který však můžeš během své manažerské kariéry rozšiřovat. Pro rozšíření máš na výběr čtyři různé typy tribun, s různými výdaji i možnými příjmy, zaměřené na různé skupiny fanoušků.

 

Cena konstrukce

Týdenní údržba

Příjem

Místa k stání

1 800 Kč

20 Kč

260 Kč

Místa k sezení

3 000 Kč

28 Kč

380 Kč

Krytá sedadla

3 600 Kč

40 Kč

520 Kč

Místa ve VIP lóži

12 000 Kč

100 Kč

1300 Kč


Snižování kapacity stadionu stojí 240 Kč za jedno místo bez rozlišení typu . Počítej rovněž s příplatkem 400 000 Kč za každou přestavbu, nezávislém na počtu a typu míst, která stavíš či rušíš.

Celkový počet platících diváků a v případě domácího zápasu i počet prodaných lístků na jednotlivé typy míst najdeš v zápisu z utkání. Příjmy ze zápasu jsou rozdělovány mezi kluby rozdílně, v závislosti na druhu utkání.

Ligové zápasy
Domácímu týmu náleží veškeré příjmy ze vstupného.

Pohárové zápasy
Domácí tým dostává dvě třetiny příjmu, hostující tým zbylou třetinu.

Přátelské zápasy a kvalifikace
Týmy si příjem rozdělí rovným dílem.


Je vhodné nabídnout návštěvníkům na výběr různé typy sedadel. Někteří přijdou na zápas pouze tehdy, když pro ně budeš mít k dispozici pohodlná místa k sezení, existuje i malá skupinka manažerů, pro které je dobré pouze místo ve VIP lóži, kde si mohou objednávat různé lahůdky a probírat obchod. Jiní dávají přednost místům k stání, protože si nemohou dovolit dražší vstupenku. Obsazenost míst pod střechou a VIP lóží není ovlivněna špatným počasím tolik, jako u ostatních typů. Většina diváků se spokojí s místy k stání, takže těch bys měl postavit nejvíc.

Přestavba stadionu nebude provedena okamžitě po objednání, zabere nějaký čas, týden i více, což záleží na jejím rozsahu.

Úpravy svého stadionu můžeš objednat v sekci "Stadion" v nabídce "Tvůj tým". V této sekci můžeš také přejmenovat svůj stadion, což tě bude stát 160 000 Kč (je třeba změnit spoustu cedulí a jiného vybavení).

9. Regiony a počasí

Všechny kluby jsou v Hattricku zařazeny do určité země a v jejím rámci také do určitého regionu.

Například v České republice odpovídají regiony jednotlivým krajům. Svůj klub můžeš umístit do regionu, který je ti nejbližší. Zřejmě to bude ten, ve kterém žiješ, ale není to podmínkou.

Nemusíš zvažovat, zda je lepší ten či onen - všechny jsou, a také zůstanou, rovnocenné.

K čemu tedy regiony jsou? Začněme jejich nejdůležitější funkcí, kterou představuje počasí. Všechny zápasy konané v daném regionu jsou hrány za stejného počasí. Pro každý region se určuje další vývoj počasí během každé denní aktualizace. Jaké počasí panuje ve tvém regionu dnes a jaká je jeho předpověď na zítřek, zjistíš pod odrážkou "Region". Jak je známo, předpověď počasí nevyjde vždy, ale poměrně často správná bývá. Počasí se nemění zcela náhodně, částečně je ovlivněno tím, jak bylo předchozí den. Pokud dnes například pršelo, je o něco pravděpodobnější, že bude deštivo i zítra.

Ať se rozhodneš pro kterýkoliv region, pravděpodobnost že přijde déšť, bude jasno, polojasno nebo zataženo, je stejná jako v jakémkoliv jiném. Žádné oblasti nejsou, co se týká počasí i čehokoliv jiného, nijak zvýhodněny.

Počasí má v Hattricku vliv na několik věcí. Předně je to návštěvnost - za špatného počasí bude mít zřejmě méně lidí chuť přijít se na zápas podívat. Rovněž vlastnosti hráčů s některými speciálními schopnostmi podléhají změnám počasí, podrobněji je to rozebráno v následující kapitole.

Regiony by také měly přispívat k zábavnosti hry, proto může manažer z určité oblasti sledovat, kolik je registrováno hráčů ze stejného regionu, kolik z nich je právě přihlášeno atd. Může být výzvou vlastnit nejlepší klub v regionu nebo dostat co možná nejvíce hráčů z oblasti do národního týmu. Každý region má také svoji konferenci, kde lze probírat aktuální regionální témata.

Pokud se tým rozhodne změnit region (např. pokud se manažer přestěhoval), zaplatí 400 000 Kč a jeho fanklub opustí 3 % fanoušků. Změnu lze provést pouze v přestávce mezi sezónami.

Zeměpisná šířka a délka jednotlivých regionů může být nepřesná kvůli zaokrouhlování. Tyto údaje jsou určovány na základě libovolně zvoleného místa v daném regionu. Pokud najdeš region ztracený někde ve světě, informuj o tom, prosím, svého GM.

10. Speciální události

Vedle branek docílených herní převahou (např. tím, že má tým lepší útok než soupeř obranu), může nastat některá z tzv. "speciálních událostí". Ty ovlivňují buď individuální výkon hráče na zbytek zápasu nebo vedou ke gólu, případně alespoň ke gólové šanci. Toto jsou možné zvláštní události:

Speciální události spjaté s počasím
Speciální dovednosti se více či méně hodí do různého počasí. Pokud se "vliv počasí" během zápasu u konkrétního hráče projeví, bude jeho výkon ovlivněn až do skončení zápasu a odrazí se to i na jeho pozápasovém hodnocení.

Technický hráč při dešti ztratí něco ze zakončování a tvorby hry, naopak při slunném počasí předvede ze stejných dovedností ještě něco navíc.
Silový hráč bude mít lepší zakončování, bránění a tvorbu hry v dešti, zatímco na slunci ze zakončování část ztratí a navíc se rychleji unaví.
Rychlý hráč přichází v deštivém počasí o část dovedností zakončování a bránění. Bránění ztrácí také za slunečného počasí.

"Gólové" speciální události
Nepředvídatelný hráč umí využít svou dovednost v přihrávání k nečekané dlouhé přihrávce, své umění skórovat k vstřelení překvapivé branky i z nevýhodné pozice, prostě být nepředvídatelný ve vytváření šancí. Pokud obránce či střední záložník s touto schopností je slabý v bránění, může udělat hloupou chybu, zkazit přihrávku a dát tak šanci soupeři.
Rychlý krajní záložník nebo útočník dokáže vytvořit šanci rychlým průnikem. Tomu může zabránit defenzivní hráč soupeře (obránce nebo střední záložník), který je rovněž rychlý, nebo umí dobře bránit.
Technický krajní záložník nebo útočník umí vytvořit gólovou šanci, pokud ho brání z pozice středního záložníka nebo obránce hlavičkář.
Krajní záložník s kvalitní dovedností křídlo dokáže vytvořit šanci pro druhého krajního záložníka nebo útočníka. Pokud je tento hráč specialista hlavičkář nebo má odpovídající výši dovednosti zakončování, bude mít lepší vyhlídky na její úspěšné zakončení.
Kterýkoliv hráč s dostatečnou úrovní dovedností standardní situace a zakončování dokáže docílit zvýšení skóre střelou z dálky.
Roh: Ke vstřelení branky po rohovém kopu potřebuje tvůj hráč určený k zahrávání standardních situací co možná nejvyšší stupeň dovednosti standardní situace a hráč, na kterého roh namíří, by měl být dobrý v zakončování. Čím větší budeš mít v týmu počet hlavičkářů a čím menší bude jejich počet v týmu soupeře, tím větší jsou tvé šance ke vstřelení branky. Pokud žádného takového nemáš, budeš při rohových kopech poměrně výrazně zranitelný a naopak nebudeš ve stejné situaci příliš nebezpečný protivníkovi.
Zkušenost: zkušení krajní záložníci a útočníci mohou skórovat díky svým zkušenostem. Nezkušení obránci a střední záložníci mohou udělat chybu a nabídnout tak soupeři skvělou šanci k ohrožení branky.

Únava: unavení defenzivní hráči (obránci a střední záložníci) mohou dělat chyby. Pokud nejsou útočníci soupeře taktéž unaveni, může jim to výrazně usnadnit dobývání tvé svatyně.

11. Taktiky

Přehled
Na začátku utkání se v zápisu objeví, jakou taktiku oba soupeři zvolili (pokud to není "Normální" taktika, informace o ní se nevypisuje).

K určení taktiky použij klasický formulář pro nastavení sestavy. Pamatuj, že není možné přednastavit obvyklou taktiku, jak to můžeš udělat u sestavy. Pokud nezvolíš taktiku pro každý jednotlivý zápas zvlášť, použita bude "Normální" taktika.

Nátlaková hra
Taktika "Nátlaková hra" znamená, že se všichni tví hráči budou pokoušet vyvinout tlak na hráče soupeře a tak více dbát na narušení soupeřova útoku než na vytváření svých šancí. Výsledkem je snížení počtu šancí na obou stranách.

Nevýhoda této taktiky spočívá v rychlejším spotřebovávání kondice tvých hráčů.

Existují dvě věci, které mohou výrazně zvýšit tvé šance úspěšně redukovat množství útoků v zápase: Celková schopnost bránění všech tvých hráčů v poli a jejich kondice. Pokud má hráč specialitu "Silový", jeho schopnost bránění se počítá v takovém případě dvojnásobně. Kondice se bere v potaz při počítání úrovně nátlakové hry, takže čím je tvůj hráč unavenější, tím menší tlak je schopen vyvinout na soupeře. Jako vždy platí, že hráči s excelentní (či lepší) kondicí neztrácí během zápasu nic ze svých kvalit (tedy alespoň ne kvůli únavě). Zkušenost ovlivňuje schopnost napadat stejným způsobem, jako běžný výkon v běžném zápase.

Kdykoliv je možná šance jednoho z týmů zlikvidována druhým za použití této taktiky, zobrazí se tato informace v zápisu ze zápasu. Jinak by ses nikdy nedozvěděl, že jeden z týmů mohl jít do šance.

Ve chvíli, kdy hrají nátlakovou hru oba soupeři, účinky omezení šancí se sčítají, a tím méně šancí si soupeři vytvoří.

Protiútoky
Po každém nezdařeném soupeřově útoku existuje šance vyrazit do rychlého protiútoku. Z této taktiky však může těžit pouze ten z obou týmů, který není silnější v záloze. Pokud soupeře v záloze předčíš, budou se na tvůj tým vztahovat pouze nevýhody této taktiky (viz níže).

Na druhou stranu - pokud máš silnou obranu a dobrý útok a naopak v záloze za soupeřem pokulháváš, je výborný nápad tuto taktiku použít, zvláště pokud má tvůj soupeř opačnou specifikaci (silnou zálohu a nepříliš kvalitní útok). Pak je tato taktika přesně to pravé, co ti umožní mnoho šancí na protiútoky.

Nevýhodou je ztráta 7% z výkonu zálohy.

Tvá schopnost založit protiútok závisí (kromě toho že nebudeš lepší v záloze, jak jsme si řekli) na celkové míře dovedností bránění a přihrávání tvých obránců. Počítají se pouze obránci, takže pokud hraješ 5-4-1, pak bude oběma dovednostmi přispívat do hodnocení pět hráčů.

Pro úroveň zvládnutí této taktiky jsou přihrávky dvakrát důležitější dovednost než bránění!

Zkušenost ovlivňuje stupeň zvládnutí protiútoků stejným způsobem jako běžný výkon v zápase.

Pokud se dostaneš do protiútoku, v zápisu z utkání o tom bude zmínka, ať dáš branku či nikoliv.

Stojí za pozornost, že protiútok může nastat u jakéhokoliv týmu, i když nezvolil tuto taktiku. Tyto protiútoky nezávislé na taktice se mohou objevit i u týmů se zálohou silnější, než má soupeř. Nicméně bez použití taktiky se protiútoky vyskytují jen velmi zřídka.

Útok středem
Při použití taktiky útoků středem se bude tvůj tým snažit směřovat většinu útoků středem pole na úkor křídelních útoků. V podstatě to znamená, že útoky po křídlech obětuješ ve prospěch středního útoku. Získáš tak "směnný kurs" 1:1 - celkový počet útočných akcí tedy zůstane nezměněn.

Nevýhodou této taktiky je oslabení krajních obran.

Tvá schopnost přesunout útok do středu je závislá na celkové úrovni přihrávek všech tvých hráčů v poli. Zkušenost ovlivňuje schopnost útočit středem stejným způsobem jako běžný výkon v běžném zápase.

Procentuální nárůst útoků středem je až 40%. Dosáhnout této hranice je však těžší u zápasů v první lize než v zápasech ve IV. úrovni. Stejné relativní měřítko platí i u ostatních taktik. Nejnižší garantovaný nárůst je naopak 20%. Běžně se ale toto číslo bude pohybovat někde mezi uvedenými hodnotami v závislosti na úrovni zvládnutí taktiky útok středem.

V zápise z utkání neuvidíš, že nějaký útok jde středem právě díky zvolené taktice, že byla použita je poznat pouze z výpisu na začátku utkání a také z hodnocení výkonu týmu. Jednotlivé šance jsou však, samozřejmě, zvolenou taktikou ovlivněny.

Útok po křídlech
Funguje prakticky stejně jako útok středem, s tím rozdílem, že se tví hráči budou snažit soupeře zdolat hlavně útoky po stranách hřiště.

Nevýhodou této taktiky je oslabení střední obrany.

Nápaditá hra
Když svému týmu přikážeš, aby hrál více nápaditě, hráči budou více využívat svých specialit. To vede k vyšší pravděpodobnosti výskytu speciálních událostí (pozitivních i negativních) u obou týmů. Pokud se oba týmy rozhodnou hrát tuto taktiku, šance na speciální událost tím vzroste ještě víc.

Tým hrající nápaditě však bude klást menší důraz na obranu, což povede ke snížení hodnocení obran.

Tato taktika bude vhodná zejména pro týmy, které se orientují na speciální události (tj. týmy s větším množstvím hráčů se specialitou).

12. Individuální pokyny a změna rozestavení

Pokyny k zápasu můžeš hráčům zadat pomocí stejnojmenné stránky. Hráč může hrát buď jako "normální" útočník, záložník atd., nebo můžeš jeho hru ovlivnit jedním ze dvou způsobů. (Všimni si rozdílu mezi nimi, je to velmi důležité!)

 • Individuální pokyny - hráč zůstává na postu, který je mu určen rozestavením, dostává však speciální pokyny. Například střední záložník může dostat "defenzivní" úkoly - stále je to záložník tvořící hru, ale oproti klasickému záložníkovi klade větší důraz na obranu než na útok.
 • Změna rozestavení - hráč dostává za úkol hrát na zcela jiné pozici, než odpovídá jeho označení na soupisce. Příklad: "Střední záložník 1" dostane za úkol hrát na pozici "Střední obránce navíc". Kompletně tak převezme roli "normálního" středního obránce. Ve výsledku to znamená, že jsi právě změnil základní rozestavení 4-4-2 na formaci 5-3-2! Všimni si, že dotyčný hráč je stále nazýván "Střední záložník 1" (z důvodu snazší identifikace), ale hraje na pozici středního obránce.

Změnu rozestavení z klasické formace 4-4-2 můžeš provést pouze tímto způsobem. Tým, ve kterém všichni hráči dostali individuální pokyn "Defenzivní" bude stále hrát v rozestavení 4-4-2, pouze s výrazně obranným stylem hry.

Co se individuálních pokynů týče, máš na výběr ze 4 možností (nemusíš si je pamatovat, jejich názvy jsou poměrně vše říkající):

 • Ofenzivní (nelze použít u útočníků, ti už mají útok přímo v popisu práce).
 • Defenzivní (nelze použít u středních obránců).
 • Hrající na křídlo (střední obránci, záložníci a útočníci s tímto pokynem si víc hledí křídelního prostoru).
 • Hrající na střed (pouze křídla a krajní obránci; zčásti přebírají úkoly středních záložníků/obránců).

Individuální pokyny

Změnu rozestavení lze provést třemi příkazy:

 • Útočník navíc
 • Střední záložník navíc
 • Střední obránce navíc

Není možné přemístit hráče jako další Křídlo nebo Krajního obránce. Vždyť například dvě pravá křídla odporují zdravému rozumu. Na druhou stranu - vždycky se může v tvé sestavě objevit "Střední záložník 2" - "Hrající na Křídlo" posilující příslušnou stranu.

Pokud hráče přesuneš na jinou pozici, bude působit jako kterýkoli hráč na tento post určený, nebude však schopen zcela optimalizovat pro tuto pozici svůj výkon (hráč s pokynem "Střední záložník navíc" bude tedy ke hře přispívat o něco méně než normální střední záložník). Víc hráčů na stejné pozici si zkrátka vždycky bude trochu překážet.

Pravidla omezující taktiku
Ve skutečnosti nehraje žádný tým v rozestavení 1-0-9. Což je jasné, protože se to nevyplácí. A nevyplácí se to ani v Hattricku. Existují zde dva způsoby, jak tě odradit od příliš divokého experimentování:

 • "Zmatení" - Pokud pro zápas určíš jiné rozestavení než 4-4-2, může se stát, že tví hráči budou zmatení a zahrají hůře než obvykle. Čím nestandardnější je toto rozestavení, tím více budou tví hráči zmateni. (Toto nebezpečí může být sníženo "rutinou" a "zkušenostmi" - viz níže). Pokud je při zápase hra týmu ovlivněna zmatením, objeví se tato informace v zápise z utkání i s mírou závažnosti. Stupnice se pohybuje od "odstrašující" po "excelentní" a udává organizovanost hry týmu po tomto zmatení. Událost oznamující pokles organizovanosti hry na "katastrofální" znamená vážné důsledky, naopak pokles na "solidní", nemá na hru týmu téměř žádný efekt. Kromě rozestavení 4-4-2, ve kterém se nevyskytuje zmatení, je k dispozici ještě šest dalších standardních rozestavení, kde je riziko zmatení o hodně nižší než v extrémnějších rozestaveních:
  • 4-3-3 (např. jeden z tvých záložníků byl přesunut do útoku)
  • 5-3-2 (např. jeden z tvých záložníků byl přesunut do středu obrany)
  • 3-5-2 (např. jeden z tvých obránců byl přesunut do středu zálohy)
  • 4-5-1 (např. jeden z tvých útočníků byl přesunut do středu zálohy)
  • 3-4-3 (např. jeden z tvých obránců byl přesunut do útoku)
  • 5-4-1 (např. jeden z tvých útočníků byl přesunut do středu obrany)


Poslední dva typy rozestavení (3-4-3 a 5-4-1) jsou pro hráče poněkud náročnější na naučení, nicméně všech šest lze považovat za standardní alternativy.
Pokud během utkání nastane zmatení, objeví se o něm zpráva v zápisu.

 • Riziko absence účinků tréninku - pokud v zápase užiješ příliš výstřední rozestavení (například 7 obránců), způsobený zmatek může být takový, že účinek celého týdenního tréninku a zkušenosti, které mohly být v zápasech nasbírány, budou ztraceny. Všimni si, že toto riziko nastává ve chvíli, kdy máš v jedné části týmu o 2 hráče navíc proti základnímu rozestavení, například 4 střední obránce či 4 střední záložníky. Čím více je přelidněno, tím více riskuješ. (To je varování týmům, které by chtěly kupříkladu posílit účinek tréninku útočníků hrou v rozestavení 0-0-10).

Všimni si, že nemusíš experimentovat s různými formacemi. 4-4-2 bez individuálních pokynů může být považováno za standardní rozestavení. Když někoho přemístíš, nepatrná část jeho dovedností zůstane nevyužita. Mnoho manažerů samozřejmě věří, že neobvyklé rozestavení se jim vyplatí. Možná tak mohou lépe využít schopnosti mužstva, anebo věří, že tak přechytračí svého soupeře.

13. Zkušenosti a rutina

"Zkušenost" napodobuje to, že 28 letý hráč s určitými dovednostmi si během své kariéry osvojil schopnosti, které se k těmto dovednostem přímo nevztahují, ale přesto ovlivňují jeho výkon na hřišti.

Herní návyky jsou reprezentovány dvěma ukazateli:

 • Zkušenosti - osobní charakteristika každého jednotlivého hráče.
 • Týmová rutina při hře v konkrétním rozestavení. Vlastnost, která se týká mužstva jako celku.

Během utkání se tyto vlastnosti uplatňují při třech různých příležitostech:

 • Zmatení – Jestliže použiješ jiné rozestavení než 4-4-2, a především pokud zvolíš jiné než jedno ze šesti standardních rozestavení (4-3-3, 5-3-2, 3-5-2, 4-5-1, 3-4-3, 5-4-1), vystavuješ se riziku, že tým bude hrát chaoticky. Zda ke zmatkům ve hře dojde, je ovlivněno několika faktory:
  • Pokud má tým toto rozestavení zažité (viz níže), riziko klesá. Rutina týmu v určitém rozestavení má pouze právě toto jediné využití.
  • Jestliže je součet zkušeností hráčů (i s bonusem kapitána, viz níže) vysoký, riziko klesá.
  • Čím více se rozestavení odchyluje od základního 4-4-2, tím je riziko zmatení vyšší. Při 4-4-2 ke zmatení dojít nemůže.
  • Zda tým postihne zmatení, se testuje před začátkem zápasu. Další ověřování mohou být prováděna i během utkání. Pokud je hra týmu ovlivněna zmatením po skončení prvního poločasu, může trenér o přestávce udělit taktické pokyny a částečně tak pro druhý poločas situaci zlepšit.
 • Penaltový rozstřel – Pro hráče není nic víc nervydrásajícího, než čelit penaltovému rozstřelu na konci nerozhodného pohárového či kvalifikačního utkání. Při každém pokutovém kopu (nevztahuje se na penalty kopané v průběhu zápasu) je proveden test hráčových zkušeností. Proto určitě na první penaltu neposílej roztřeseného 17letého debutanta! U penaltových střelců jsou dále brány v úvahu dovednosti zakončování a standardní situace a také speciální vlastnost technických hráčů. Brankáři čelí střelcům pomocí své dovednosti chytání.
 • Vypjaté momenty – Při extrémně důležitých nebo vypjatých zápasech mohou nezkušení hráči podlehnout tlaku a hrát nesoustředěně. Čím méně zkušeností mají, tím většího množství chyb se pravděpodobně budou dopouštět. Takto postiženo může být pouze mužstvo s nižší celkovou úrovní zkušeností.

Zatím jsme se zabývali tím, jak zkušenosti hráčů a rutina týmu s určitou formací během zápasu působí. Jak ale tyto vlastnosti vylepšit?

Zkušenosti:
Hráči získávají zkušenosti hraním zápasů. (Zkušenosti získané v přátelském utkání týmů ze stejné země jsou asi poloviční oproti zkušenostem z mezinárodního přátelského utkání).

 • Zkušenosti, které si hráči odnesou z ligových střetnutí, se mohou mírně lišit, takže můžeš v rychlosti nárůstu zkušeností různých hráčů zaznamenat určité odchylky. Tyto odchylky jsou zcela náhodné. Na úroveň získaných zkušeností nemá vliv ligová úroveň, na které byl zápas odehrán.
 • V pohárových zápasech hráči získávají přibližně dvojnásobné zkušenosti oproti zápasům ligovým.

Týmová rutina v určitém rozestavení
Pokaždé, když tvůj tým hraje (a v tomto ohledu mají přátelská i soutěžní utkání stejný efekt) v jednom ze šesti standardních rozestavení (4-3-3, 5-3-2, 3-5-2, 4-5-1, 3-4-3, 5-4-1), získává v něm rutinu. Taktiku 4-4-2 jsou hráči vždy schopni zahrát s nejvyšší možnou rutinou. V sestavě odlišné od těchto sedmi základních mužstvo nemůže získat rutinu a pokud chceš takové rozestavení použít, musíš se spolehnout na individuální zkušenosti hráčů.

Pokud tým v určitém rozestavení nějaký čas nehraje, pomalu v něm rutinu ztrácí. Je vhodné hrát stále jedno ze standardních rozestavení, případně střídat dvě alternativy. Pokud budeš střídat více různých rozestavení, nemůžeš se divit, že budou hráči zmatení. Zároveň platí, že s každým prodejem hráče může týmová rutina poklesnout.

Kapitán týmu
Před každým utkáním můžeš vybrat svému týmu kapitána. Ve chvíli, kdy se počítá celková rutina týmu, sečtou se hodnoty zkušeností jednotlivých hráčů. Poté je do výsledku zahrnuta také hodnota zkušeností a vůdčích schopností kapitána týmu. Toto je jediná, avšak poměrně důležitá, role kapitána. Tímto způsobem může zabránit nedorozuměním v mužstvu při hře v neobvyklém rozestavení, nebo ovlivnit závěr pohárového či kvalifikačního utkání!

Kapitánem musí být zvolen jeden z hráčů základní sestavy. Pokud si kapitána nezvolíš, hráči si ho těsně před začátkem utkání vylosují sami mezi sebou.